Dovolená na Mallorce na vlastní pěst

Cala Figuera

Doprava na ostrov a po ostrově

Na Mallorcu se nejjednodušeji dostanete přirozeně letadlem. Aerolinky létají na ostrov prakticky denně a odkudkoliv, možností je plno. Letadla jsou každopádně již o poznání plnější než v loňském koronaroce.

Po dopravní stránce je Mallorca přesný opak Malty nebo Sardinie. Jezdí se tu vcelku spořádaně a bezproblémově.

Z ostrovních států ve Středomoří, které jsme zatím navštívili, tu určitě nejvíc poznáte, že jste v Evropě. Jezdí tu kvalitní meziměstská autobusová doprava, silnice jsou v dobrém stavu a předpisy se v zásadě dodržují.

Jak jsme jezdili po ostrově

Východ Mallorcy

Cala Figuera, Cala Mondragó a Cala d’Or

Aneb velké množství zátok hned vedle sebe, a tak když už tady budete, můžete navštívit rovnou všechny. Osobně bych zvolil především Cala Mondragó, kde je stejnojmenný národní park.

Cuevas del Drach

Dračí jeskyně jsou asi nejznámější jeskyně na Mallorce, které lákají především na koncert živé hudby. Jeskyně jsou pěkné, až nezdravě působící modrá voda v nich vypadá zajímavě. Zmiňovaný živý koncert je taková drobná zajímavůstka.

Cuevas del Drach

Capdepera a Cuevas de Arta

Cuevas de Arta jsou další z několika jeskyní v okolí. Tyhle pro změnu lákají na světelnou show s hudbou. Taky to bylo fajn ozvláštnění a těžko říct, které jeskyně jsou lepší, obě jsou totiž vzhledově docela jiné. Ač nejsme nějací krasoví nadšenci, i tady se nám líbilo a opět to za €15 a tři čtvrtě hoďky stálo.

Es Pontas

Snad každý ostrov má nějaký svůj výběžek, který vystupuje z moře, který zaručeně musíte vidět a který musíte vyfotit na Instagram. Es Pontas je jeden z nich. Fotku sem dávat nebudu, nemuseli byste tam jezdit.

Výhled od Cuevas de Arta

Pláže na východě

  • Platja de s’Amarador a Platja d’en Garrot (Cala Mondragó), Platja Cala Gran (Cala d’Or)
  • Platja de Sa Mesquida
  • Platja de Sant Lorenç (Cala Millor)
Platja de Sa Mesquida

Západ Mallorcy

Alcudia a Port d’Alcudia

Alcudia je pěkné a útulné městečko s hradbami. Dá se projít docela rychle, ale za návštěvu stojí, hlavně pokud jste poblíž dané lokality.

Mirador Es Colomer

Vyhlídka kousek od Alcudie na poloostrově Formentor. Odsud je další z TOP3 výhledů, které jsme na Mallorce viděli.

Výhled z Mirador Es Colomer

Sóller a Port d’Sóller

Největší zajímavostí těchto městeček je, že mezi nimi jezdí historická tramvaj. Na druhou stranu, v Česku takovéto historické tramvaje jezdívají také a podle zvuku, které vydávaly, bych se nedivil, kdyby měly techniku novějších tramvají, co jezdívají např. po Brně nebo Praze ještě poměrně běžně.

Sa Calobra a Torrent de Pareis

Sa Calobra je nejznámější klikatá silnice na Mallorce. Sjezd není až tak výrazně těžší oproti jinému cestování v okolí a dole vás čeká zajímavá vyschlý potůček Torrent de Pareis a pláž mezi skalami.

Alfabia Gardens

Zahrady Jardines de Alfabia jsou hned před tunelem kousek od města Sóller. Vstup stojí €7,50 a z obsahu jsme byli zklamáni, pár pěkných fotek, ale jinak to není botanická zahrada, kterou si asi představujete. Určitě bychom zahrady nedoporučili.

Sa Calobra

Embassament de Cúber a Puig de la Rateta

Moc pěkná a fotogenická vodní nádrž nedaleko Sólleru, odkud se nabízí procházka na horu Puig de la Rateta. Trasou jsme se inspirovali od Niny a Adama ze serveru horama.cz.

Pollença

Taktéž jedno ze starobylých městeček, toto je opět jedno spíš z těch zapomenutelných.

Marineland

Marineland je menší akvárium kousek od hlavního města Palmy. Pokud jste byli v jiném akváriu a nemáte děti, tak tady budete asi zklamáni. Celý park máte projitý tak asi za 40 minut a pobyt prodlužují hlavně vystoupení.

Výhled na Embassament de Cúber, Puig Major a Gorg Blau z vrcholku Puig de la Rateta

San Telmo (Sant Elm)

Když pojedete až úplně nakonec městečka, uvidíte ostrůvek Dragonera. Za tu zajížďku to nestojí.

Valdemossa

Na bezcílné procházení městeček moc nejsme, ale Valdemossa byla jedna z těch hezčích. Pokud budete v okolí a budete se chtít načerpat pocit starobylého městečka, zastavili bychom se tu.

Torre del Verger

Torre del Verger je stará věž nad útesem mezi San Telmem a Banyalbufarem. Letos (2021) je zavřená a nedá se k ní jít. Takže to cenu moc nemá, i když pěkný výhled by odtud být mohl, až ji zase otevřou.

Pláže na západě

  • Platja d’Alcúdia
  • Platja de Muro
  • Platja de Formentor

Palma de Mallorca

V Palmě jsme si dali pěší turistiku a udělali jsme si desetikilometrovou trasu centrem. Můžete se inspirovat, pokud budete chtít. Niže uvedená místa na ní jsou všechna.

Historické centrum

Palma je oproti ostatním starobylým městečkům modernější obchodní město, které má historický základ. Není tedy tak klidné jako ta ostatní městečka, a proto bych řekl, že ani nepůsobí tak dovolenkovým dojmem.

Výhled od La Seu v Palmě de Mallorca na moře a přístav

Castilo Bellver

V plánu je i hrad zhruba tři kilometry z centra Palmy. Uvnitř sice nic moc není, ale díky tomu, že se hrad tyčí na kopci, je odsud pěkný výhled na město i na moře.

Device to Root Out Evil

Taková vtipná blbůstka, kdy je model domečku (novoanglického kostelíku) postaven vzhůru nohama. Opět taková Instagramovina, takže nebudu dávat fotku, ale má to aspoň zajímavou historii.

Plaza de Toros

Dřívější bojiště toreadorů s býky. Bohužel je ale zamčeno ze všech stran a nepřístupno turistům. Nemá smysl sem chodit (a není to tedy ani v plánu).

Parkování

Parkovat se dá v centru Palmy prakticky jen v parkovacích garážích nebo placených parkovištích. Těch je po centru více, plán ukazuje začátek/konec na jedny z nich. Parkování je docela drahé (kolem 60 Kč/h), platit se dá typicky i kartou.

Řízení na Mallorce

Jak už jsem psal, řízení na Mallorce je celkem v klidu. Hlavním rozdílem oproti Česku je, že drtivá většina křižovatek je řešená kruhovým objezdem nebo něčím na ten způsob. Těžko se to popisuje, ale je to takový půlkruháč před standardním napojením na hlavní.

Na kruháči chybu neuděláte, když budete očekávat “italský” přístup, tedy jízda jakkoli a bez pravidel. Až taková Itálie to ale není.

Další věcí, kterou u nás moc nepotkáte, tak že cyklisté jezdívají dva vedle sebe. Na Mallorce je to podle mého rychlého googlení na menších silnicích s dobrou viditelností dovolené, ale je to pak riziko pro všechny. Obecně Mallorca je dost oblíbený ostrov mezi cyklisty a mnoho z nich pak předpokládá, že jsou nesmrtelní, takže se na silnicích často chovají bez pudu sebezáchovy.

La Seu v Palmě de Mallorca

Parkování

Míst je obecně spíše málo a pokud se jedná o parkoviště, místa jsou úzká. Modré čáry znamenají, že je potřeba za parkování zaplatit. Žluté čáry znamenají zákaz parkování. V některých parkovacích budovách se platilo dopředu jako v automatu a ne až při výjezdu.

Vzdálenosti

Z hlavního města Palmy vedou dálnice skoro na všechny strany. Po nich se velice rychle dostanete prakticky kamkoli po ostrově, typicky do hodiny.

Autopůjčovny

Po dlouhém studiu půjčoven jsme se nakonec rozhodli pro lokální půjčovnu Hiper. Byli jsme s nimi spokojeni, neboť byli úplně v klidu, i když nám kamínek načnul čelní sklo. Slyšeli jsme jen: “Don’t worry,” (“Nedělejte si starosti”).

Praktické tipy závěrem

Angličtina: Na ostrově jsou hlavními jazyky španělština nebo katalánština. Hlavním turistickým jazykem je pak němčina. Němců tam bylo opravdu hodně. I tak ale téměř všichni uměli aspoň nějak anglicky a ani jednou jsme neměli problém se domluvit.

Výhled ze Sa Calobra

Jet na Mallorcu — ano, či ne?

Pro mě osobně je Mallorca asi nejlepší ze středozemních ostrovů, na kterých jsem zatím byl. Schází mi do srovnání ještě tedy nějaký řecký ostrov, to je fakt.

Výhled od Far de Capdepera

--

--

Customer Education team leader, occasional blogger, a movie person, comfortable traveler. Find all my articles at nosek.net.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Tomas Nosek

Tomas Nosek

32 Followers

Customer Education team leader, occasional blogger, a movie person, comfortable traveler. Find all my articles at nosek.net.