Dovolená na Mallorce na vlastní pěst

Cala Figuera

Doprava na ostrov a po ostrově

Po dopravní stránce je Mallorca přesný opak Malty nebo Sardinie. Jezdí se tu vcelku spořádaně a bezproblémově.

Jak jsme jezdili po ostrově

Východ Mallorcy

Tip: Pokud se dostanete do Cala Figuera, doporučujeme navštívit restauraci L’Arcada. Má pěkný výhled na zátoku, normální ceny a na pizze jsme si pochutnali.

Tip: Pokud se mrknete na plánek jeskyně před prohlídkou, snažte se odtušit, než se dostanete k závěrečnému hledišti pro koncert. Hlediště se zaplňuje odspodu a kdo dřív přijde, ten má lepší výhled.

Cuevas del Drach

Tip: Když už to vypadá, že jste na místě, pod skálou je velké parkoviště. Úplně v klidu se dá ale jet ještě dál a zaparkovat přímo u vchodu. Počet míst je tam omezený, ale většina lidí o těchto místech asi neví, takže nás tam moc nestálo.

Výhled od Cuevas de Arta
Platja de Sa Mesquida

Západ Mallorcy

Tip: Abyste měli nějaký cíl cesty v Alcudii, zajděte si na brunch (či jiné jídlo) do restaurace Fonda Llabres. Doporučit můžeme hlavně jejich burger nebo anglickou snídani.

Tip: Kolem hradeb Alcudie je několik parkovišť, které nabízí parkování zdarma. Často tam stává nějaký maník v reflexní vestě, který vám ukazuje, kam máte zaparkovat, a pak po vás chce peníze. Nic mu dávat ale nemusíte. Podobná situace je i na velkém parkovišti v Port d’Alcudia poblíž přístavu.

Tip: Cesta k Miradoru a dál k pláži a majáku je od půlky června do půlky září uzavřená mezi 10 a 19 h. Dojet se dá k Miradoru a k pláži Formentor i přes zákaz (koneckonců moc turistů s tím problém nemělo). Tam je ale závora a dál pouští jen autobusy. Autobusy jezdí z Port de Pollença nebo od parkoviště u pláže Formentor za pár eur. Jízdou pak ale strávíte zhruba hodinu každou cestou. Doporučujeme tam tedy jet autem mimo stanovenou dobu.

Výhled z Mirador Es Colomer

Tip: Namísto jízdy šalinou se radši pusťte do Port d’Sólleru autem a zastavte se v Io Gelats na zmrzku nebo na šťávu z pomerančů vymačkaných přímo před vámi.

Sa Calobra

Tip: Pokud už se sem dostanete, odolejte zmrzkám, které vidíte přímo pod nosem, a zajděte do boční uličky hned u náměstí na jednu z Can Noble Gelats Artesans.

Tip: Parkování je tu trošku chaos, na značkách je napsáno, že je to placené parkoviště. Návštěvníci parku mají ale výjimku. U pokladny si vyžádejte parkovací lístek, který si umístíte za sklo.

Tip: Pokud vám při sledování delfínů vyhládlo, byli jsme spokojení v nedalekém Chameli’s. Ochutnali jsme burger a lasagne a pravděpodobně to byl jeden z našich nejlepších obědů na Mallorce.

Výhled na Embassament de Cúber, Puig Major a Gorg Blau z vrcholku Puig de la Rateta

Palma de Mallorca

Tip: Pokud byste chtěli zajít v Palmě na oběd, můžeme doporučit burgery v La Creu, hned vedle katedrály.

Výhled od La Seu v Palmě de Mallorca na moře a přístav

Řízení na Mallorce

Na kruháči chybu neuděláte, když budete očekávat “italský” přístup, tedy jízda jakkoli a bez pravidel. Až taková Itálie to ale není.

La Seu v Palmě de Mallorca

Tipy pro půjčování auta v cizině:
1. Mějte kreditní kartu a ne jen “klasickou” debetní. S debetní vám auto často nepůjčí (nebo budou chtít vysokou zálohu).
2. Čím větší klid chcete mít, tím kompaktnější auto volte. Pomůže i automatická převodovka, nemusíte se pak soustředit na tolik věcí najednou.
3. Pořiďte si plné pojištění s 0% účastí. Zaplatíte sice o něco víc, ale lepší než pak řešit problémy na místě lámanou angličtinou. Ideálně si pojištění zaplaťte přímo u půjčovny a ne u agregátoru (např. rentalcars.com), vyloučíte tím dalšího prostředníka.
4. Stáhněte si mapy offline. Nikdy nevíte, kdy se mobil zblázní a nepůjde vám internet. Fajn je mít v mapách rovnou uložená i místa, kam chcete jet.

Praktické tipy závěrem

Výhled ze Sa Calobra

Jet na Mallorcu — ano, či ne?

Výhled od Far de Capdepera

Cestujete někam jinam? Můžete mrknout i na náš článek ze Sardinie, kde jsme byli před rokem.

--

--

Customer Education team leader, occasional blogger, a movie person, comfortable traveler. Find all my articles at nosek.net.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store