Dovolená na Sardinii na vlastní pěst

Jak se dostat na ostrov

Na Sardinii se dá levně letět RyanAirem nebo WizzAirem. Linky těchto dvou společností se ale mění tak často, že pokaždé to může být trošku jinak. Létá se převážně do dvou sardinských měst — Alghero na severu a Cagliari na jihu.

Vídeňské letiště je v době koronaviru hodně prázdné

Doprava po ostrově

Pokud se nechcete trmácet autem tak daleko, můžete využít i linkové autobusy. Ty nám ale nebyly příliš doporučeny, protože prý jezdí celkem nahodile.

Naše Panda na vrcholku Monte Limbara

Ostrov je tak velký, že ho poznáte prakticky jen s autem.

Při půjčování auta si nezapomeňte ověřit, kterou kartu po vás chtějí. Většina půjčoven totiž půjčuje jen na kreditní kartu. S debetkou, která je u nás typičtější, auto sice zaplatíte, na místě vám ale auto nedají.

Plánování cesty

Jeli jsme na týdenní dovolenou a zvyklí z Malty nebo Kypru jsme se rozhodli, že projedeme celý ostrov. Nicméně Maltu přejedete za 40 minut a Kypr za nějaké dvě hodiny. Na Sardinii ale můžete přejezdem strávit i čtyři hodiny, pokud nejedete po hlavní dálnici prostředkem ostrova. Z té není nic zajímavého vidět, takže jako turisti ji zrovna moc využívat nebudete.

Srovnání velikostí ČR a středomořských ostrovů
  • 2 noci v Algheru, odkud podnikneme výlety po “civilizovanějším” severu
  • 2 noci v Orosei, odkud se podíváme po národních parcích a stejnojmenném zálivu ve středu ostrova
  • 3 noci v Cagliari, odkud se podíváme na nejlepší pláže jihu

Capo Caccia

Výběžek z ostrova, který je krásně vidět z historického centra Alghera. Úplně nejlepší je, pokud se do historického centra dostanete v předvečer vaší cesty na Capo Caccia. Dočkáte se krásného výhledu se západem slunce právě přes tento mys.

Pláže v zálivu Orosei

V Gulf di Orosei jsou pláže, kam se dá jen velice těžko dostat jinak než lodí. Autem se tak dostanete do městečka Cala Gonone, odkud vyplouvají lodě, které vás zavezou, kam budete chtít. My jsme se vydali na kombinovanou plavbu do Cala Luna a Cala Sisine. Plavba stála nějakých €28 na osobu a bylo to na celý den.

Cala Sisine

Pláže na jihu — Su Giudeu a Di Porto Giunco

Jemňoučký písek s průzračným mořem je doménou obou těchto pláží. Na Su Giudeu jsme navíc byli v době větru, takže jsme zažili i velké vlny (cca metr a půl?). Obě pláže navíc z druhé strany mají přírodní jezírko, které především v případě Di Porto Guinco vypadá velice malebně. U něj pak najdete racky, v lepším případě plameňáky.

Di Porto Giunco

Soutěska Gola di Gorropu

Samotné projití korytem řeky, které tvoří největší evropský kaňon, je opravdu velice zajímavé a doporučil bych to v první kategorii toho nejlepšího. Skalní stěny jsou nádherné a samotná cesta je rozdělená na tři úseky — 1) pro středně zkušené chodce, 2) pro nadšence do lezení přes kameny a 3) pro profesionální lezce skal.

Monte Limbara

Kopec v severní části Sardinie je bývalá radiostanice pro NATO, později využívaná pro letectvo Itálie. Dá se dojet až k bráně na samotném vrcholku hory a je to zajímavá podívaná. Navíc zdarma. Bohužel radiostanice nemá nějak extra působivý příběh a ani nenabízí žádnou prohlídku. Kromě pár fotek tam toho tedy moc neuděláte.

Vyhlídkové projížďky po silnicích SP83 a SP71

S tipy pro řidiče budeme i pokračovat. SP83 na západě a SP71 na jihu u pláže Su Giudeu jsou vyhlídkové silnice, odkud jsou pěkné výhledy na útesy.

Záběr z SP83

Elephant Rock

Kus kamene, co zdánlivě vypadá jako slon. Taková ta typická turistická blbost u silnice, ke které si dojedete autem, vyfotíte se tam a jedete dál. Na Instáč ale nemůže chybět že ano :)

Jízda autem na Sardinii

Sardinie patří pod Itálii. Je tedy jasné, že jízda autem bude divočina. Na druhou stranu se jezdí standardně vpravo (oproti Maltě nebo Kypru), takže jízda je pro typického Evropana jednodušší.

Pokud pojedete mimo město na padesátce méně než stovkou, tak vás v nejbližší zatáčce s dvojitou plnou čárou předjedou tři auta.

Zvláštní nastavení limitů

Není se ale čemu divit. Předpisy jsou pohledem Čecha kolikrát absolutně nesmyslné. Stopky jsou na většině křižovatek, i když je v nich pěkně vidět, a rychlost je omezována zbytečně nízko. Ač se mimo město smí jet standardně 90 km/h, na většině míst bude rychlost omezena na 70 nebo 50 km/h. Všichni tam pak stejně jezdí 90 nebo i 110 km/h.

Útes u Cala Luna

Benzínky a zvláštnosti proti Česku

Co se týče tankování benzínu, i tady je tu zvláštnost oproti Česku. Hodně benzínek, které objevíte na Google Maps, doopravdy nefunguje a je zavřených. Podle jejich vzhledu už patrně docela dlouho. Ty, co fungují (je jich stále docela dost), pak můžou mít různé režimy.

  • Řidič si tankuje sám a platí u automatu
  • Řidič si tankuje sám a platí uvnitř u pokladny (takový ten typický, český způsob)
  • U některých stojanů si řidič tankuje sám, u jiných stojanů vám natankuje zaměstnanec stanice — u těchto stojanů ale benzín stojí cca o €0,20/l víc
  • U všech stojanů tankuje zaměstnanec, typicky za standardní cenu benzínu
La Cinta

Sardinské benzínky jsou jako bonboniéra, nikdy nevíš, kterou ochutnáš.

Obecně benzín na jihu je o něco levnější, zhruba o deset centů na litr. Všude je ale mnohem dražší než v Česku. Alespoň v dobře psaní tohoto článku, tedy září 2020, se český benzín prodává kolem 28,50 Kč/l, kdežto na Sardinii zaplatíte v přepočtu 36 až 40 Kč/l.

Nespoléhejte na navigaci

Jako řidič si dejte pozor taky na navigaci. My jsme používali celou dobu Google Maps. Prakticky každý den nás ale paní z Googlu aspoň jednou vypekla. V Cagliari nás pravidelně posílala do odbočení, kde se odbočovat nesmělo. Při navigaci na pláže nás zase brala špatnými cestami, které vedly jinam. Na konci cesty u pláží se tedy řiďte spíše směrníky.

Praktické tipy závěrem

Angličtina: Jak už bylo řečeno, Sardinie je Itálie, a tak i angličtina je problém. Především se starší generací se anglicky typicky nedomluvíte. Italové a ani Sardové s tím nicméně problém nemají a budou na vás i tak mluvit dál, stále italsky. Rukama a nohama se ale vždycky domluvíte.

Z jeskyně na Cala Luna
Typy zásuvek

Jet na Sardinii — ano, či ne?

Ačkoliv jsme se na Sardinii dostali docela náhodou díky tomu, že byly levné letenky, a ačkoliv nejsem zrovna nadšenec do Itálie, Sardinie mě pozitivně překvapila. Určitě bych každému dovolenou tam doporučil.

Su Giudeu

--

--

Customer Education team leader, occasional blogger, a movie person, comfortable traveler. Find all my articles at nosek.net.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Tomas Nosek

Tomas Nosek

Customer Education team leader, occasional blogger, a movie person, comfortable traveler. Find all my articles at nosek.net.